Mapy na żywo

Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski

Burze - Europa
Mapa burzowa Europy

Europa


Opady

PROPAGACJA

Ankieta

Test

20.02.2016
20.02.2016
75% [3 głosy]

27.02.2016
27.02.2016
25% [1 głos]

Ogółem głosów: 4
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/13/2016

ŚNIEŻYCA 2017

ŚNIEŻYCA 2017

Ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej - podsumowanie

 

W dniu 22 stycznia br. odbyły się pierwsze w tym roku specjalistyczne ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej SP EmCom PZK "Śnieżyca 2017". Organizatorem ćwiczeń była Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK. Celem ćwiczeń było:

1) sprawdzenie skuteczności koordynacji działań oraz wymiany informacji pomiędzy operatorami i   stacjami koordynującymi łączność przy użyciu lokalnych częstotliwości FM oraz przemienników w pasmach 2m i 70 cm, jak również w skali regionalnej i ogólnopolskiej w paśmie 80 [m].

 
2) ocena skuteczności prowadzenia łączności kryzysowej przy jak najmniejszej mocy wyjściowej urządzeń oraz przy zasilaniu awaryjnym.

Jak sam tytuł ćwiczeń wskazuje scenariusz działań opierał się na zapewnieniu łączności rezerwowej / alternatywnej dla służb profesjonalnych, zbieraniu i przekazywaniu informacji drogą radiową, w zakładanych realiach ciężkich warunków zimowych, przy niskich temperaturach, opadach śniegu i intensywnym wietrze, przy dodatkowym założeniu, że nie działają sieci i systemy telekomunikacyjne oraz występują przerwy w zasilaniu.
Z bardzo pozytywnym odzewem spotkała się inicjatywa zachęcająca do wyjścia Kolegów w teren, w celu uczynienia warunków pracy eterowej w ćwiczeniach maksymalnie realistycznymi, o czym można się naocznie przekonać śledząc fan page SP EmCom PZK na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1653807961598539/. Na stronie można znaleźć zdjęcia aktywnych stacji sztabowych i sieciowych, ich wyposażenie, spostrzeżenia i uwagi na gorąco.

Główna stacja sztabowa organizatora SP9PGE była ulokowana w miejscowości Mietniów koło Wieliczki i Krakowa,  pracowała w pełni w warunkach polowych, z zasilaniem akumulatorowym wyposażona w walizkowy gearbox Kolegi Tomka SP9SCZ, w skład którego wchodził TRX Yaesu FT-857 z automatyczną skrzynką antenową, Yaesu FT-7900. Anteny to Windom FD-4 i pionowa antena UKF 2m GP zainstalowane na wysokości ok. 10 [m] npt. Operatorami byli Koledzy Tomek SP9SCZ, Rafał SQ9IAB i Michał SP9XWM. Pomiędzy godz. 15:30 - 16:15 czasu lokalnego były zbierane informacje i komunikaty pogodowe od stacji uczestniczących lokalnie i na częstotliwości Emergency 3,760 [MHz], następnie po dynamicznym przegrupowaniu uczestników w sieci operujące regionalnie i centralnie (kolejny element sprawdzający interoperacyjność) pomiędzy godz. 16:30 - 18:00 odbyła się właściwa faza ćwiczeń polegająca na zbieraniu meldunków / komunikatów. Łącznie podczas ćwiczeń przekazano ponad 150 raportów i komunikatów dot. działań wspierających. Były aktywne cztery główne sieci robocze wymienione poniżej.
Stacja Net Control Taktyczna SP9PGE, pracująca na częstotliwości 3,760 [MHz] była wspierana przez Kolegów Wojtka SP9ORH oraz Krzysztofa SP9RQH. Stacja Net Control Północ (obsługa okręgu 1, 2, 4) SP2PBY, pracująca na częstotliwości 3,751 [MHz], była wspierana przez Kol. Romka SP2DDX oraz Kolegów z klubu SP1KRF. Stacja Net Control Centrum (obsługa okręgu 3, 5, 7) Kolega Maciek SQ5EBM, pracujący na częstotliwości 3,744 [MHz], wspierany przez Kol. Adriana SQ5AM i Błażeja SP3PEM (SQ3TGV)  oraz na UKF 145,500 [MHz]: Tomka SQ8JMD/5 i Pawła SQ9PPR. Stacja Net Control Południe (obsługa okręgu 6, 8, 9) Kolega Paweł SP9OM, wspierany przez Piotra SP8MRD oraz Kolegów z klubu SP9KDA. Na UKF 145,500 [MHz]
była aktywna stacja sztabowa SP0MASR - Paweł SQ9ATK.

Bardzo istotnym elementem ćwiczeń było zaangażowanie i uczestnictwo Kolegów ze Słowacji, reprezentantów A.R.E.S (Amateur Radio Emergency Service) Slovenského Zväzu Rádioamatérov. Uczestniczyli Koledzy: Rado OM0AMR, Jano OM3WYB, Ivan OM0AD, Jano OM3WKS, Dominik OM6LL, Kamil OM0CS i Dusan OM0CS. Koledzy byli rozstawieni bądź bezpośrednio, bądź w pobliżu głównych polsko - słowackich przejść granicznych, skąd byli aktywni w paśmie 80 [m] (3,740 [MHz]) i lokalnie 2 [m] / 70 [cm]. Po stronie słowackiej (przejście graniczne Niżna Polianka / Ożenna) pracował mobilny przemiennik 70 [cm] OM0OUM 439,375 / 431,775 [MHz], CTCSS Rx/Tx 88,5 [Hz], z mocą około 10 [W] dedykowany do wsparcia ćwiczeń. Koledzy przekazywali na bieżąco informacje o sytuacji pogodowej oraz panującej na przejściach granicznych. Jest to dla nas bardzo ważny aspekt ćwiczeń, ponieważ została z powodzeniem zrealizowana współpraca międzynarodowa z Kolegami ze Słowacji, którzy spontanicznie i z całym włożonym sercem zaangażowali się w uczestnictwo w ćwiczeniach. Na ręce Kolegów Słowaków, chciałbym przekazać bardzo wielkie wyrazy uznania oraz serdeczne podziękowanie za wsparcie naszych ćwiczeń. Podczas wielu rozmów akie przeprowadziłem z Rado, podkreśliliśmy obaj potrzebę i pełną wolę rozszerzenia współpracy i wzajemnego wspierania się w inicjatywach EmCom-owych
i nie tylko na przyszłość.

Godna odnotowania jest także aktywność wywołań realizowanych drogą cyfrową poprzez sieć DMR na przemienniku SR9UVM, pod znakiem sztabowym SP0MASR, gdzie dyżurowali i wspierali nas Koledzy Jacek SQ9OKR i Michał SQ9ZAY oraz zgłaszały się stacje z różnych zakątków Polski. Niestety nie udało się uskutecznić wywołań na dedykowanej grupie rozmównej SP EmCom, byłby prowadzone natomiast na szczelinie nr 1 przemiennika (TG260), gdzie już z powodzeniem zgłaszały się stacje zainteresowane. Chcemy od tych ćwiczeń aktywować użytkowników sieci i urządzeń cyfrowych, badać i propagować przydatność systemów cyfrowych jako kolejnych wspierających form łączności dla SP EmCom-u oraz rozszerzyć współpracę z klubami, sieciami i użytkownikami cyfrowych systemów łączności.

Po zakończeniu ćwiczeń na lokalnych forach dyskusyjnych pojawiły się podsumowania, dyskusje dot. przebiegu ćwiczeń, spostrzeżenia, uwagi i komentarze. Wszystkie te materiały zostaną wykorzystane w obszerniejszym podsumowaniu ćwiczeń, które już powstaje i na początku miesiąca lutego zostanie opublikowane. Tradycyjnie były elementy, które udało się przeprowadzić, z których jesteśmy zadowoleni, były elementy które wymagają jeszcze pracy, lub poprawy. Żeby nie popadać w rutynę i samo uwielbienie (spoczywanie na laurach to jest coś czego skrajnie nie lubimy), kolejne harmonogramy ćwiczeń będą okresowo na bieżąco modyfikowane i jako celowe jest ciągłe aplikowanie elementów zaskoczenia podczas ćwiczeń. Bez wątpienia czynnikiem skutecznie utrudniającym aktywność eterową były zakłócenia w paśmie 80 [m], które skutecznie wszystkim dały się we znaki.

Jeszcze raz pragnę serdecznie i bardzo gorąco podziękować wszystkim bez wyjątku stacjom uczestniczącym i słuchającym, wszystkim sieciom SP EmCom oraz stacjom indywidualnym, które chciały w niedzielne popołudnie wyjść w teren i trochę się potrudzić, wszystkim którzy zabrali głos w dyskusji i pierwszych podsumowaniach ćwiczeń.
Jestem w dużym obowiązku złożyć szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc organizacyjną dla Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych, klub terenowy OT-12 PZK wspierającej inicjatywę SP EmCom i aktywność stacji sztabowej SP9PGE oraz wsparcie w zakresie technologii DMR ze strony Krakowsko Podhalańskiej Grupy Krótkofalowców, jak również Krakowskiej Grupy DMR (podziękowania dla Andrzeja SQ9JDO).

Vy 73 Michał SP9XWM
EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

Wygenerowano w sekund: 0.02
603,303 unikalne wizyty