Mapy na żywo

Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski

Burze - Europa
Mapa burzowa Europy

Europa


Opady

PROPAGACJA

Ankieta

Test

20.02.2016
20.02.2016
75% [3 głosy]

27.02.2016
27.02.2016
25% [1 głos]

Ogółem głosów: 4
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/13/2016

Krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

Dziennik

Krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

 

Od kilku dni krótkofalowcy poszukują w eterze komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Zadaniem krótkofalowców jest zapewnienie alternatywnych sposobów przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji takich jak telefon komórkowy czy też Internet.


Komunikaty z Polski są przekazywane m.in. do stacji koordynujących na falach krótkich z Ostrowa Wielkopolskiego, Wieruszowa oraz Warszawy.  Krótkofalowcy będący na obszarze całego świata odbierają sygnały i informacje nadawane przez krótkofalowców znajdujących się w Nepalu. Otrzymują informacje podające, że przykładowo do danej miejscowości nie ma dojazdu, jest potrzeba ewakuacji, dostawy żywności itp. Osoby, które odbierają takie informacje, przekazują je właściwym instytucjom.

Stacji koordynujących jest wiele, pracują na różnych częstotliwościach, komunikaty do takich stacji można przekazywać z Polski m.in. na częstotliwościach kryzysowych: 14205, 14210 i 14215 kHz. Mechanizm działania jest bardzo prosty: Na częstotliwości A krótkofalowiec odbiera prośbę o pomoc, a następnie na częstotliwości B na której pracuje stacja koordynująca, przekazuje informację, która następnie jest wykorzystywana przy planowaniu i prowadzeniu akcji ratunkowej.


W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także młodzi krótkofalowcy z ostrowskiego klubu SP3POW działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. We wtorek i środę po odebraniu komunikatów z Nepalu zorganizowali zbiórkę wśród uczniów ostrowskiej szkoły, zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Najaktywniejszymi stacjami z obszaru Polski są SQ3TGV, SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego, SP7SMF z Wieruszowa oraz SQ5EBM z Warszawy, które w pasmie 14 MHz pełniły też rolę stacji koordynujących dla Europy, tzw. „Net control”.

Wygenerowano w sekund: 0.02
603,320 unikalne wizyty