Piotr SQ5PTZ uratował życie drugiemu człowiekowi

Jako jedyny zachował zimną krew i uratował 60-letniego mężczyznę, który stracił przytomność i przestał oddychać.

Dnia 21.03.2018 około godziny 12:15 w Warszawie przy ulicy W. Umińskiego na wysokości numeru 3. Po spotkaniu z koleżanką Moniką SQ5KWH (Prezes OT-37) zostałem poproszony o pomoc przez przypadkową kobietę będącą świadkiem wypadku mężczyzny lat około 60 – 65. Poszkodowany przewrócił się na rowerze czego skutkiem była utrata przytomności. Po przybyciu na miejsce i uwolnieniu mężczyzny z przewróconego roweru stwierdziłem że poszkodowany, leżący na wznak sinieje, ma puls ale brak oddechu. Niezwłocznie przystąpiłem do akcji ratowniczej. Panią która była pierwsza na miejscu zdarzenia poprosiłem o wykonanie telefonu na 999 lub 112 sam przystępując do sztucznego oddychania. Trzy wdechy pozwoliły poszkodowanemu odzyskać oddech, następnie został ułożony w pozycji bocznej i został dodatkowo okryty by nie tracił ciepła(w tym czasie temp wynosiła 0’C. W tym samym momencie poszkodowany odzyskał przytomność po pierwszych pytaniach o (cukrzycę, ból, samopoczucie) odpowiedzi były przeczące ale poszkodowany objawiał zaniepokojenie, brak poczucia miejsca i czasu. Na miejscu zdarzenia pojawiło się pogotowie które przejęło pana udzielając mu profesjonalnej pomocy. Starszy pan po badaniach w ambulansie doszedł do siebie i o własnych siłach odmawiając wizyty w szpitalu. Został odprowadzony do domu przez mego sąsiada który szedł w tym samym kierunku.
Wnioski:

1-Tylko szkolenie z udzielania pierwszej pomocy może pozwolić nam unikać paniki.
2-Ludzka znieczulica podczas ratowania było ok 10 osób następnie wszyscy się ulotnili, obawa przed odpowiedzialnością, zostały 2 osoby.
3-Rozglądajmy się dookoła i działajmy, być może to kiedyś my będziemy potrzebowali pomocy.


Piotr w rozmowie telefonicznej stwierdził:
„To ćwiczenia przygotowały mnie na podejmowanie szybkich i właściwych decyzji. Podchodząc do leżącego w myślach układałem sobie plan tego co za chwilę będę musiał zrobić. Najgorsze jest to, że dookoła było pełno osób, ale nikt oprócz mnie nie zareagował”.

Każdego roku w Europie umiera ok. 500 000 osób na skutek nagłego zatrzymania krążenia. W większości wypadków wystarczyłoby udrożnić górne drogi oddechowe (np. odchylając głowę – tak, jak postąpił członek MASR – Piotr SQ5PTZ). Warto zaznaczyć, że SP EmCom Mazowsze w dniu 26.02.2018 r. przeprowadziło szkolenie z zakresu pierwszej pomocy (link).

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy: kliknij, aby przeczytać