RKSR podczas VIII Podkarpackiego Zjazdu Krótkofalowców – Marysin 2019

W dniach 6 – 8 września 2019 r. w Leśniczówce Koła Łowieckiego „Dzik” w Marysinie k. Julina odbył się kolejny VIII Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców organizowany przez Zarząd OT-18 PZK w Rzeszowie, Łańcucki Klub Krótkofalowców SP8PLM oraz Klubu Krótkofalowców SP8PRZ.

Podczas części oficjalnej zjazdu podsumowano Zawody Podkarpackie 2019 oraz wręczono zwycięzcom pamiątkowe grawertony i dyplomy. Tradycyjnie uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu. Nie obyło się również bez małej giełdy krótkofalarskiej.

Dzięki staraniom Przemka SQ8NYB uczestnicy zjazdu mieli okazję uczestniczyć pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowanym przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Po krótkim wstępie teoretycznym przystąpiono do pokazów, które były poparte ogromnym doświadczeniem strażaków. Dzięki temu można było się dowiedzieć i zobaczyć na własne oczy jak należy postępować w różnych sytuacjach losowych, gdzie życie ludzkie jest najważniejsze. Następnie każdy z uczestników mógł przećwiczyć w praktyce swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych fantomach medycznych oraz treningowym defibrylatorze AED, jak również zadań pytania. Chętnych nie brakowało co świadczy o tym, iż tego typu szkolenia i pokazy są bardzo potrzebne między innymi w społeczności krótkofalarskiej.

Piotr SP8MRD członek Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej opowiedział o swojej aktywności w sztabie krótkofalarskim przy sztabie powodziowym wojewody opolskiego podczas „Powodzi tysiąclecia”  w lipcu 1997 r.

Adam Nazimek SP8N

 Cały artykuł dostępny na stronie: http://ot18.pzk.org.pl/?p=9789